(Turkish) Hipnoterapi

(Turkish) Hipnoterapi

(Turkish) Hipnoterapi

Sorry, this entry is only available in Turkish.

Dış dünyaya kendimizi kapatarak sadece yaptığımız işe odaklanmamız tıpkı hipnozdaki telkinlere odaklanma gibidir. “Ben hipnoz olmam” diyen kişiler de dahil olmak üzere, hepimiz yaşantımızın doğal bir parçası olarak sayısız hipnotik tecrübeler yaşamaktayız. Dolayısı ile hipnoz doğal yaşantımızın bir parçası olarak hipnoterapi ortamında ve hipnoterapist yardımıyla yeniden yaşantılandırıldığında bu tanıdıklık daha iyi anlaşılır.
Hipnoterapiyi uyku hali olarak tanımlayamayız. Hatta bilinçli hipnoz yönteminde kişi tamamen bilinçli haldedir. Hipnoterapide kişinin dikkati en üst seviyede yoğunlaştığında trans hali oluşur. Telkinlere açık hale gelir. Her insanın hipnoterapiden etkilenişi değişik olabilir.
Kişinin hipnozdan çıkamaması veya uyanamaması gibi bir durum söz konusu değildir. Hipnoterapist seansı sonlandırmadan ayrılsa bile kişi, bir süre sonra seansı kendi sonlandırıp kalkar ve günlük yaşantısına devam eder.
Burada bilinmesi gereken diğer bir nokta da hipnoterapistin gücünün sınırsız olmadığıdır. Hipnoz olan bir kişi yapmak istemediği bir davranışta bulunmaz, istemediği hiçbir şeyi söylemez. Kişinin inançlarına, ahlaki değerlerine, değer yargılarına ters düşecek bir telkin, en derin hipnozda bile reddedilir. Medyada hipnoz adı altında rastladığınız, kişilerin kontrolsüz tuhaf davranışlar sergilediği tabloların, tıbbi hipnoterapi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bunlar psikolojik alt yapısı, eğitimi olmayan kişiler tarafından, ilgi çekme amacı ile sergilenen sahne gösterileridir.
Seans sırasında da, seans sonrasında da hiçbir tehlike söz konusu değildir. Seansta ve sonrasında kişinin kan basıncı, kan şekeri, dolaşım, solunum gibi hayati fonksiyonları biyolojik olarak olumsuz etkilenmez.
Çeşitli Ameliyatlar (Narkoz kullanmadan), Bağımlılıkların tedavisi, Kilo problemleri, Cinsel sorunlar, Tüm ağrılı durumlar; Okuma, hafıza ve öğrenme kapasitelerinin artırılması, Psikolojik Sorunlar, Uyku bozuklukları, Uyum bozuklukları, Çeşitli psikosomatik hastalıklarda, Günlük stresler sonucu oluşan gerginliklerde bedensel ve zihinsel gevşeme amacıyla,